Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı – PISA

(Programme for International Student Assesment)

PISA Nedir?

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı – PISA (Programme for International Student Assessment), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’nin üç yıllık aralarla düzenlemekte olduğu ve 15 yaş grubu öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik yapılan bir tarama araştırmasıdır.

PISA projesinin amacı nedir?

PISA projesi, zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubu öğrencilerin öğretim programlarında ele alınan konuları (matematik, fen bilimleri ve okuma becerileri) ne dereceye kadar öğrendikleri değil, günümüz bilgi toplumunda karşılaşabilecekleri durumlar karşısında sahip oldukları bilgi ve becerileri kullanabilme yeteneğini ölçmeyi amaçlamaktadır.

PISA Projesi Neyi Ölçmektedir?

PISA projesinde Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı, Okuma Becerileri konu alanları ve öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır. PISA projesinde kullanılan “okuryazarlık” kavramı öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmakta ve bu doğrultuda ölçmeler yapılmaktadır.

PISA projesi hangi alanlarda uygulanmaktadır?

Üçer yıllık dönemler halinde uygulanan PISA projesinde, her bir dönemde bir konu alanına ağırlık verilmektedir. PISA projesinin ilki 2000 yılında uygulanmış, bu uygulamada okuma becerilerine ağırlık verilmiştir. 2003 yılında yapılan ikinci uygulamada Matematik okuryazarlığı alanına, 2006 yılında yapılan son uygulamada ise Fen Bilimleri alanına ağırlık verilmiştir. Yapılan bu uygulamalar ile üç konu alanını içeren 9 yıllık bir dönem sona ermiştir. PISA 2009′dan itibaren tekrar Okuma becerileri alanına ağırlık verilmesiyle yeni bir dönem başlayacaktır.

PISA projesi kimler tarafından yürütülmektedir?

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’nin bir eğitim projesi olan PISA, OECD Eğitim Direktörlüğü’ne bağlı PISA Yönetim Kurulu tarafından yürütülmektedir. Projede kullanılan testlerin ve anketlerin geliştirilmesi, analizlerinin yapılması ve uluslararası raporun hazırlanması işlemleri PISA Yönetim Kurulu gözetiminde belirlenen bir konsorsiyum tarafından yapılmaktadır. PISA’nın ulusal düzeyde çeviri ve uyarlama işlemlerinin yapılması, projenin uygulanması, analizlerinin yapılması ve ulusal raporun hazırlanması işlemleri ise projeye katılan her ülkede belirlenen ulusal merkezler tarafından yapılmaktadır.

Ülkemizin bu projeye katılma amacı nedir?

Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, giderilmesi gereken eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve bu sayede de eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla bir OECD ülkesi olarak ülkemiz bu projeye katılmaktadır. PISA 2003 sonuçlarından sonra ülkemizde eğitim alanında önemli reformlar başlatılmıştır.

PISA Projesi Ne Zamandan Beri Uygulanmaktadır? Ülkemiz Bu Projeye Hangi Yıldan Beri Katılmaktadır?

PISA projesi 2000 yılında uygulanmaya başlamıştır. Üçer yıllık aralarla uygulanan projeye ülkemiz ilk olarak 2003 yılında katılmıştır.

PISA projesinde kullanılan soru türleri nelerdir?

PISA projesinde çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu gibi değişik soru türleri kullanılmaktadır.

PISA projesine katılan okulların ve öğrencilerin seçiminde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Öncelikle tabakalandırma işlemi yapılarak okullar ve öğrenciler OECD tarafından tesadüfi (seçkisiz) yöntemle seçilmektedir. Örneğin ülkemizde, 2006 yılında yapılan son uygulamada, coğrafi bölgelere göre tabakalandırma yapılmış, bu bölgelerdeki okullaşma yüzdesine göre kayıtlı 15 yaş grubu öğrencisi bulunan ve projeye katılacak okul sayısı belirlenmiş, seçkisiz olarak okullar seçildikten sonra bu okullarda kayıtlı tüm 15 yaş grubu öğrenciler arasından her bir okul için 35 öğrenci yine seçkisiz yöntemle belirlenmiştir.

NOT: Bu yazı earged.meb.gov.tr adresinden alınıp düzenlenmiştir. Tam metin için; tıklayınız.

Reklamlar

About Süleyman Yıldız

Ortaokul Matematik Öğretmeni, PISA ve TIMSS Sınavları, Satranç

6 comments

 1. Geri bildirim: PISA Sınavları « Süleyman Yıldız

 2. sedat kaya

  İlköğretim 1-5 düzeyindeki soru örnekleri varsa ve görme şansımız varsa çok ama çok memnun olacağım.Teşekkürler

  • Sedat Bey; PISA sınavı 15 yaşındaki öğrencilere yönelik olduğundan ilköğretim 1-5 düzeyinde sorular yok. Ancak TIMSS sınavı 4. ve 8. sınıf seviyesinde uygulanıyor. Henüz bu sınavlarla ilgili soruları inceleme ve düzenleme fırsatım olmadı ama TIMSS 2007’de sorulan matematik ve fen sorularına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

   http://earged.meb.gov.tr/arasayfa.php?g=115

 3. Vildan Bal

  Timss’in 4 basamaklı ve Pisa’nın 6 basamaklı değerlendirme yöntemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Vildan hanım; TIMSS sınavındaki değerlendirme yöntemini henüz incelemedim. PISA sınavında ise sorular 6 farklı düzeyde olabiliyor. Her bir basamakta, basamakta ölçülmesi hedeflenen ölçütler var. Bu ölçütlere PISA 2009 ulusal ön raporundan ulaşabilirsiniz.

   • aylin

    TIMSS sınavında değerlendirme puanı kaç üzerindendir ve en yüksek not son sınavda kaçtır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: